پرزیدنت الهام علی اف؛ رئیس جمهور آزربایجان شمالی و نیکول پاشینیان؛ نخست وزیر ارمنستان با نظارت روسیه، توافق آتش بس امضا کردند. ایروان تمامی شروط باکو را پذیرفت.

 

این آتش بس سه شنبه (20 آبان) از ساعت 00:00 به وقت محلی بین آزربایجان و ارمنستان آغاز شد.

 

در بیانیه مشترکی که توسط الهام علی اف، ولادیمیر پوتین و نیکول پاشینیان به امضا رسیده، آمده است ارمنستان لاچین، کلبجر، آغدام را ترک می‌کند.

 

ارمنستان با قبول شکست از ارتش مقتدر آزربایجان قاراباغ را ترک و نیروهای صلح روسیه و ترکیه برای مدت 5 سال در قاراباغ مستقر شوند.

 

متن بیانیه مشترک علی اف-پوتین- -پاشینیان

"رئیس جمهور جمهوری آزربایجان،

نخست وزیر جمهوری ارمنستان

و رئیس فدراسیون روسیه

 

ما رئیس جمهوری جمهوری آزربایجان الهام علی اف، نخست وزیر جمهوری ارمنستان نیکول پاشینیان و رئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین موارد زیر را اعلام می کنیم:

 

1-آتش بس كامل و همه درگیری ها در منطقه درگیری قراباغ از ساعت 00:00 به وقت مسكو در تاریخ 10 نوامبر 2020 (سه شنبه 20 آبان) اعلام می شود. جمهوری آزربایجان و جمهوری ارمنستان، از این به بعد طرفین نامیده می شوند، در مواضع خود متوقف می شوند.

 

2-منطقه آغدام و سرزمینهای در دست ارمنستان در منطقه قازاخ جمهوری آزربایجان تا 20 نوامبر سال 2020 (جمعه 30 آبان 1399) به آزربایجان بازگردانده می شود.

 

3-در امتداد خط تماس در قاراباغ و در امتداد دالان لاچین، یک گروه صلحبان فدراسیون روسیه به تعداد 1960 نفر از نیروهای مسلح، 90 زره پوش، 380 واحد خودرو و تجهیزات ویژه مستقر خواهد شد.

 

4- نیروهای حافظ صلح فدراسیون روسیه به موازات عقب نشینی نیروهای مسلح ارمنستان مستقر می شود. مدت زمان اقامت نیروهای نظامی صلح فدراسیون روسیه 5 سال است، با تمدید خودکار برای دوره های 5 ساله بعدی، در صورتی که هیچ یک از طرفین 6 ماه قبل از انقضا مدت قصد برای خاتمه استفاده از این ماده اعلام نکرده باشد.

 

5- به منظور افزایش اثربخشی کنترل بر اجرای توافق نامه ها توسط طرف های درگیر، یک مرکز حفظ صلح برای کنترل آتش بس مستقر می شود.

 

6. جمهوری ارمنستان منطقه کلبجر را تا 15 نوامبر سال 2020 (جمعه 23 آبان 1399) و منطقه لاچین را تا اول دسامبر سال 2020 (سه شنبه 11 آذر 1399) با پشت سر گذاشتن راهرو لاچین (5 کیلومتر عرض)، که اتصال قاراباغ با ارمنستان را تضمین می کند و در عین حال غیرقابل بازگشت است، به جمهوری آزربایجان باز می گرداند. شهر شوشا را به لاچین وصل نمیکند. با توافق طرفین، در سه سال آینده، برنامه ای برای احداث یک مسیر جدید ترافیکی در امتداد دالان لاچین، با ارائه ارتباط بین خانکندی و ارمنستان، با انتقال مجدد متعاقب نیروهای صلح آمیز روسیه برای محافظت از این مسیر، تعیین می شود. جمهوری آزربایجان ایمنی جابجایی شهروندان، وسایل نقلیه و کالاها را در طول راهرو لاچین در هر دو جهت تضمین می کند.

 

7. آوارگان و پناهندگان داخلی باید تحت نظارت دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به خاک قاراباغ و مناطق مجاور آن برگردند.

 

8- اجساد اسیران جنگی و سایر زندانیان و کشته شدگان مبادله می شود.

 

9. کلیه ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل در منطقه مسدود شده است. جمهوری ارمنستان به منظور سازماندهی حرکت بدون مانع شهروندان، وسایل نقلیه و کالاها در هر دو جهت، ارتباطات حمل و نقل بین مناطق غربی جمهوری آزربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می کند. ارتباطات حمل و نقل توسط سرویس مرزی FSB روسیه کنترل می شود.

 

با توافق طرفین، ساخت ارتباطات حمل و نقل جدیدی که جمهوری خودمختار نخجوان را با مناطق غربی آزربایجان پیوند می دهد، فراهم می شود.

 

 

10 نوامبر 2020

 

رئیس جمهور جمهوری آزربایجان

نخست وزیر جمهوری ارمنستان

رئیس جمهور فدراسیون روسیه

 

@gunaztv2004