خیلی مهم و فوری

 

در پی آماده شدن برای تجمع میلیونی هفتم خرداد در مقابل مجلس شورای اسلامی رژیم به تکاپو افتاده است. ضمن دعوت به هوشیاری از تمامی فعالین آذربایجان می خواهیم که با قدرت تمام در تظاهرات مقابل مجلس شرکت نمایند.

 

بر اساس اخبار دریافتی از یک منبع موثق جنبش دانشجوئی و آسمک چندین تن از فعالین دانشجوئی و حرکت ملی در زنجان توسط اطلاعات رژیم دستگیر شدند.

 

دستگيری نفر از فعالان حرکت مللی آذربايجان در   زنجان
  
امروز پنجشنبه چهارم خرداد ساعت يازده و ربع ماموران اطلاعاتی با يورش به مغازه آقای صفری در زنجان ايشان را به همراه دو نفر ديگر دستگير کرده و به اداره اطلاعات زنجان می برند . تا اين لحضه هيچ گزارشی از وضعيت اين افراد در دسترس نيست .اسامی افراد دستگير شده عبارتند از 1 :آقای بهروز صفری 2:آقای سعيد متين پور 3:آقای جليل غنی لو
حرکت مللی آذربايجان - زنگان

گله جک بیزمدیر

 

 

بروز اغتشاش در راه پيمايي فرمايشي در اورميه

تعداد شركت كنندگان در راهپيمايي امروز اندك بود

اورمونيوز:

در جريان راه پيمايي فرمايشي و دولتي كه از ساعت 9:30 صبح امروز پنجشنبه 4 خرداد صورت پذيرفت‌‍؛ حدود دويست تن از جوانان اورميه اي با ماموران دولتي درگير و سه نفر از سوي ماموران دستگير شد. جوانان اورميه اي كه با سردادن شعارهايي سعي در اعلام دوباره خواسته هاي ملت آذربايجان داشتند ابتدا با پيام هايي كه آنان را از ايجاد آنچه تفرقه ناميده مي شد بر حذر مي داشتند مواجه گشتند اما به دنبال عدم اعتناي جوانان اورميه اي به اين هشدارها پليس اقدام حمله به ايشان كرد كه در جريان اين درگيري عده اي مجروح و سه تن دستگير شدند. هم چنين عده اي از بسيجيان سياه پوش سينه زنان شعار مرگ بر منافق سر مي دادند كه با شعارهاي "اؤلوم اولسون ساتقينا" از سوي جوانان و فعالين آذربايجاني مواجه گشتند. گفتني است نيروهاي بسيجي و لباس شخصي ديروز نبز با در دست داشتن باتوم اقدام به پراكنده ساختن جمعيت معترض كرده بودند.

نكته جالب در راهپيمايي امروز دولتي در اورميه عدم شركت اقشار مختلف مردم بود به طوري كه تعداد شزكت كنندگان در ابتداي راهپيمايي و در ميدان مركز به هزار تن مي رسيد و در انتها و در ميدان ايالت تعداد اين افراد كمتر از چهار هزار تن بود. اين در حاليست كه عده افراد شركت كننده در اعتراضات سه شنبه شب اورميه بر اساس اعلام حاضران در صحنه از شصت هزار تا بيش از صد هزار نفر بوده است.  در عين حال گزارش گر راديوي اورميه شركت كنندگان در راهپيمايي امروز را با عنوا "مردم بسيجي"توصيف مي كرد. ديشب نيز اخبار ساعت 20 شبكه استاني ضمن نمايش تصاويري از ساختمان سوخته صدا و سيما اين كار را به "اراذل و اوباش" نسبت داد.

هم چنين از نا آرامي هاي بعد از ظهر و شب سه شنبه نيز خبر مي رسد كه پيرمرد 81 ساله اي با نام عيوض سياحي در مقابل بازار بني هاشم در خيابان امام بر اثر يورش ماموران و ضربه باتوم آنان به زمين افتاده و زير پاي هجوم ماموران دچار شكستگي كمر شده است. وي هم اينك در بيمارستان اما خميني اورميه بستري است.

لحظه ارسال خبر ساعت 11:10

پنجشنبه 4 خرداد 1385

 

 

اليميزه چاتان خبرلره گؤره،

آذربايجان تمام شهرلريندن تئهرندا بهاريستان-دا اولان "مجلس شورای اسلامی" قارشيسيندا توپلانماغا حاضيرليق گئدير.

 

تبريز، اورمو، اردبيل و زنجان-دان نئچه يوز مين نفر تئهرانا ساری يولا دوشمک ده ديلر. بونلارین بعضی لری بو قورخودان کی تئهران يولونو باغلايالار، تئز يولا دوشوبلر و اؤز قوهوملارينين ائولرينه تئهرانا گليبلر.

 

بو توپلانتی، گلن هفته، سود گونو (يکشنبه)، ساعات 10-دا اؤز وئره جک.

 

 

 

 

 

AKP’NİN AÇTIĞI GÜVENSİZLİK ORTAMLARINDA

AJANLAR ÜLKEMİZDE AT KOŞTURUYORLAR… PEŞPEŞİNE İŞLENEN CİNAYETLER KARŞISINDA EN UFACIK BİR ÖNLEM GÖREMİYORUZ...

OKULLARIMIZDA CAN GÜVENLİĞİ KALMADI!

 

Güvenlik konusu AKP’li yöneticilerin gündeminden çıkarıldı mı?

 

Artarak devam devam eden terör ve cinayet haberleri karşısında AKP’li yöneticilerin gündemi başka yöne kaydırmaya çalıştıklarını görüyoruz. Artan şiddet olaylarına rağmen her hangi bir önlem alma veya  gelecekten kuşkulanma gibi en ufacık bir gayrete de ne yazık ki şahit olamıyoruz!

 

Yurt dışı gezilerini, sağda solda şenlik yapmayı artık  bir kenara bıraksınlar da insanlarımızın acılarını dindirecek güvenlik önlemleri alsınlar!

İstihbarat görevlilerimizin de ne yaptıklarını da merak etmiyor değiliz!

 

Ölenlerin, gözyaşı dökenlerin daha fazla veballerini taşımadan hiç olmazsa istifa etsinler!

 

Hamit ERGÜL

Ankara, 25.05.2006

 

2 lise öğrencisi öldürüldü   

25.05.2006 10:23 - Bu haber 28.431 kişi, Mynet Haber bugün 770.192 kişi tarafından okundu

Samsun'da lise öğrencisi 2 genç uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

 

Edinilen bilgiye göre olay Bahçelievler Mahallesinde 07.30 sıralarında meydana geldi.

 

Okula gitmek için evden ayrılan 2 lise öğrencisi yolda kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Samsun Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Anadolu Lisesi 10/A sınıfı öğrencisi Cihan Semizoğulu (17) ve 9/A sınıfı öğrencisi Ahmet Genç (16) tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Olayın duyulmasının ardından Samsun Anadolu Lisesi, valilik tarafından alınan kararla tatil edildi.
Emniyet Müdürlüğü ekipleri de l merkezindeki diğer okulların önlerinde de güvenlik tedbirleri artırdı.

 

http://haber.mynet.com/detail_news/?mainPage=1&which=center&ref=haberHome&id=A00E80BB&date=25Mayis2006

http://www.ntvmsnbc.com/news/374449.asp

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=haberdetay&tarih=25.05.2006&Newsid=78579&Categoryid=1

http://www.zaman.com.tr/?bl=sondakika&alt=&trh=20060525&hn=288229

http://www.yenisafak.com.tr/8180.html

http://www.milliyet.com.tr/2006/05/25/son/sontur07.asp

 

 

AYİQ OLUN!

 

Əlimizə yetişən xəbərlərə görə, rejim mozdurları təmam şəhərlərdə milli mubarizlərimizi tutmaqdadilar.

 

Ayiq olun və indidən Məclis qarşısına toplanmağa bildiriş yayın.

 

İndi, sabah gecdir!

Tehran

Məclisin qarşısında

Sud günü (1Şəmbə)

1385.03.07

2006.May.28

Sa`at 10:00

 

Məclisin qarşısına yığışa bilməsək, hər bir zadı uduzmuşuk.

 

بشنو، منم تورك!

 

گفته مي شود حركات عظيم مردمي آذربايجان در اعتراض به آپارتايد ملي در ايران ناشي از تحريكات بيگانگان است. البته بيگانگان استعمارگر هميشه حركات و خواستهاي ملتهاي خاورميانه را تحت نظر داشته و و از هر فرصت ممكن در پيش برد مطامع خود چشم پوشي نمي كنند. اما مشكل اصلي ما تركان و ديگر ملتهاي غير فارس در ايران ، نه بيگانگان بلكه حاكماني بوده است كه نسبت به خواستها و دردهاي ما از بيگانگان نيز بيگانه تربودند.

 

·         از آنها خواستيم اصل 15 و 19 قانون اساسي را اجرايي كنند. و بگذارند كودك آذربايجاني به زبان مادر خود تحصيل كند و از خود بيگانه نشود. اما گوش شنوايي نبود.

·         از آنها خواستيم تاريخ صحيح اين مملكت را به كودكانمان بياموزند و ما را غير ايراني مهاجم به ايران معرفي نكنند كه زبان خود را به آريايي ها تحميل كرده اند آنها در جواب قصد تعويض نامهاي تركي جزاير اروميه را كردند.

·         گفتيم حرمت هموطنهاي ترك خود را نگهدارند. اما در پاسخ به ماهي صفت لوح تقدير دادند. در سريال هاي تلويزيوني زبانمان را وسيله تفريح كردند.

·         گفتيم 27 سال از پروژه پل درياچه اروميه گذشت ،گفتيم  جاده پر سانحه زنجان-تبريز- اروپا  را تعريض كنيد. گفتيم روستاهاي آباد آذربايجان از سكنه خالي مي شود.  در عوض ، سرمايه گذاري در خراسان و تهران و اصفهان و كرمان را تسريع كردند.

·         از آنها مجوز محكوم كردن جنايات ارامنه در قاراباغ را خواستيم . در مقابل ارامنه را مجوز دادند كه در تهران شعار مرگ بر تركيه و آذربايجان دهند.

·         در قلعه بابك شعار داديم حقوق ما تركان را بدهيد ، سركوبمان كردند و گفتند شما ترك نيستيد ، آريايي اصيل و آذري زبان هستيم.

·                     خواستيم اسامي تركي براي كودك ، مغازه و خيابان خود انتخاب كنيم گفتند مبادا كه امنيت ملي خدشه دار مي شود.

·         گفتيم ما تركها نيز هم وطن شما هستيم ،‌ هستيم و حق و حقوق داريم . عيد را به تمام فارسي زبانان تبريك گفتند و شعار ستارگان فارسي را براي تيم ملي انتخاب كردند.

·                     از حق و حقوق اوليه خود صحبت كرديم. پان تورك شديم و روانه زندان.

 

 آيا اين اجحافات و بي عدالتيها را نيز آمريكا و انگليس در حق ما روا مي دارند؟! آيا آمريكا و انگليس و تركيه و آذربايجان آنچنان بر مملكت ايران حاكم هستند كه صد ها هزار آذربايجاني خشمگين را با يك كاريكاتور روانه خيابانها مي كند كه گاز اشك آور و باتوم و گلوله نوش جان كنند؟! چگونه است كه آذربايجاني صداي گوش خراش دهها كانال تلويزيوني و راديويي دولتي را نمي شنوند و نوشته هاي دهها روزنامه و نشريه دولتي را نمي بينند ، آنگاه زمزمه خارجيان را به راحتي پذيرا مي شوند؟! چرا در كشور ما ريشه همه درها را بايد در خارج جست ؟! بعد از   قيام عظيم 29 بهمن 1356 در شهر تبريز رژيم پهلوي گفت كه تظاهرات كنندگان از آن سوي مرزها آمده بودند ! از آنسوي مرزهايي كه پرنده را نيز هنگام عبور با گلوله مي زنند!

 

اما بشنو! امروز اين صداي ترك است ! صدايي كه 84 سال قصد خفه كردن آن را داشتند. اما اين ملت گويي روحي جاويدان دارد كه ستمگران تاريخ را به چالش كشيده است! امروز اين ملت فرياد مي كشد:

 

نه من از تو برترم و نه تو از من. انسانم و حق و حقوق انساني خود را مي خواهم. اگر مرا به عنوان يك هموطن قبول داري پس:

 

·                     زبان من هم مانند زبان تو بايد رسمي شود.

·                     همانند كودك تو كودك من نامش را مادرش خواهد گزيد و در مدارس و دانشگاه به   زبان او تحصيل خواهد كرد.

·         همانند تو ، در اداره و دادسراي محل زندگاني خود به زبان مادري ام سخن خواهم گفت و خواهم نوشت و همانند تو ، از راديو و تلويزيون زبان مادري خود را خواهم شنيد.

·         بگذار سرمايه خداد دادي من و ماحصل زحمت من خرج خانواده ام ، ملتم و سرزمينم آذربايجان شود و از سرزمينم خارج نشوند.

·                     اگر من زبان تو را فرا مي گيرم ، تو هم زبان مرا فرابگير.

·                     بگذار احزاب و تشكيلات خود را تشكيل بدهم.

·                     اگر تو فرهنگستان زبان داري من هم فرهنگستان زبان توركي خواهم داشت.

·                     .....

 

يك ترك آذربايجاني

 

شهرهای اسلامشهر و اکبرآباد درحال واکنش نسبت به توهین اخیر ورق پاره ایران

به دنبال پخش اعلامیه اعتراضی نسبت به توهین اخیر ورق پاره ایران توسط عده ای از فعالین حرکت ملی یکی از شهرهای همجوار در شهرهای اسلامشهر واکبرآباد واقع در استان تورک نشین تهران وباخبرشدن اهالی از قیام   آذربایجانیها موجی از التهاب و عکس العمل این شهرها رافراگرفت . آنچه که دراین واکنشها چشمگیربود اعلام آمادگی هرچه باشکوهتر جهت شرکت در تظاهرات روز یکشنبه مورخه 7 خردادماه درجلو مجلس وهمچنین اعلام انزجار شدید نسبت به توهین بی شرمانه اخیر بود . لازم به یادآوریست هم اکنون بیش از نیمی از اهالی شهرستان اسلامشهر وهمه اهالی شهرستان اکبرآباد را آذربایجانیها تشکیل میدهند که وضعیت معیشتی اهالی اکبرآباد به دلیل تبعیضات رایج   نسبت به تورکها مانند بسیاری از شهرهای آذربایجان بسیار اسف انگیز میباشد . لازم به ذکر است که پس از گذشت نزدیک به دو هفته از توهین روزنامه شوونیستی ایران به تورکها بیشتر اهالی مناطق مذکور به علت عدم دسترسی اهالی به رسانه ها ازاین توهین کاملا بی خبر بودندکه پس از آگاهی نسبت به آن واکنش شدید نشان میدادند.                                      وعده دیدار درروز هفتم خرداد درجلو مجلس /

 

مردم اردبیل برای تظاهرات روز شنبه اماده می شوند

تمام شهر اردبیل با وجود تمام فشارهای نیروهای امنیتی برای ادامه انتفاضه حاضر می شوند

سطح شهر پر از اعلامیه های دعوت مردم به تظاهرات روز شنبه است و همه اعلام امادگی

می کنند و همه خواهان ادامه انتفاضه تبریز می باشند

ملت تاریخ ساز و سربلند تورک آذربایجان

 

مردم غیور منطقه اردبیل

 

چنانکه مطلع می باشید در پی اهانت بی شرمانه روزنامه "ایران" به ملت تورک آذربایجان، طی روزهای گذشته برادران و خواهران ما در اکثر شهرهای آذربایجان از جمله: تبریز، اورمیه، زنجان، همدان، قزوین،  قیدار، سویوق بولاق، تهران، خوی، مرند، میانه، مراغه، بناب، خلخال، قوشاچای، و...  دست به تئshy;صن و اعتراضهای گسترده و مسالمت آمیز مردمی زده و تا رسیدن به خواسته های بر ئshy;ق خود ادامه خواهند داد. زیرا ملت فهیم تورک بر این باور است که اهانت آشکار و بی پروای روزنامه دولتی"ایران" ، نمادی از توطئه و جریانهای آشکار و پنهانی است که با تضعیف و تئshy;قیرروز افزون فرهنگ و زبان ملت تورک آذربایجان در صدد از بین بردن این ملت شریف می باشد.

ئshy;ال برما فرزندان غیور "ساوالان" است که با بستن کمر همّت، چشمه ای از دلاوریهای فرزندان این دیار همیشه سرفراز را به نمایش گذاشته و گستاخی های شوونیستهای فارس را با اعتراضی آرام ، مسالمت آمیز و دور از هر گونه خشونت پاسخ گوییم و نشان دهیم که فرزندان تاریخ ساز ساوالان سنگر دفاع از ناموس و شرف تورک را به هیچ وجه در این منطقه خالی نخواهند گذاشت و در هم صدایی با دیگر شهرهای آذربایجان از جمله قیام عظیم و تاریخی مردم تبریز در روز دوشنبه 1/3/1385 و نیز قیام شکوهمند مردم اورمیه در دوم خرداد، بار دیگر اتئshy;اد ناگسستنی خود با دیگر مناطق آذربایجان را به رخ دشمنان این ملت تئshy;ت ستم خواهد کشید.

اینک روز همّت است که سکوتمان با شرافت ملّی و غیرت اسلامیمان مغایر است.

این تکلیف تاریخی بر تمامی اقشار، بالاخص فرزندان سپاهی، بسیجی، انتظامی و روئshy;انی ملت تورک است که اینک با زیر پا گذاشته شدن سالها ایثار آنان و همرزمان شهیدشان اهانت بی سابقه ای را از طرف فارس پرستان نسیب خود می بینند که امید است به مانند همکاران شرافتمند خود در شهر تبریز و دیگر شهرهای آذربایجان به ملت خود پیوسته وکاخهای فارس پرستی را به لرزه در آورند.

مجددا بر این مهم تاکید داریم که اعتراض ما کاملأ مدنی و دور از خشونت خواهد بود و هر گونه آسیب رسانی بر اماکن و اموال عمومی و دولتی را مغایر با اخلاق آذربایجانی دانسته، آن اعمال را خیانتی بر آرمانهای والای ملت تورک میدانیم.

خواستهای معترضین:

عذرخواهی رسمی رئیس دولت، استعفا وزیر ارشاد ، رسمی شدن زبان تورکی و تدریس آن در مدارس.

هایدی موغان ایگیدلری، هایدی خیاو، هایدی خالخال، هایدی انزلی تورکلری، هایدی آستارا قهرمانلاری، هایدی ساوالان، ایگیدلیک گونودور. اگر بوجوک(سوسک) تکین یاشاماق ایستمیرسن!

 شعارها:

آذربایجان اویاخدی...کیملیگینه دایاخدی. آذربایجان اؤلمه ییب...اؤز دیلیندن دؤنمه ییب. آنادیلده مدرسه مدرسه . آنام باجیم مئیدانا گل، مئیدانا . تورکون دیلی اولن دئییل...باشقا دیله چؤنن دئییل. هارای هاری من تورکم.

 

زمان: روز شنبه ساعت شش عصر مورخه ٦ /٣ /١٣٨٥

مکان تجمع: اردبیل- خیابان مابین میدان شریعتی و چهارراه (امام).

 

                                                                                          آذربایجان میللی ئshy;رکتی - اردبیل

ارگان های حکومتی به مردم توصیه می کردند فقط روزنامه ایران را بخوانند  

 عکس ضمیمه مربوط به روزنامه جمهوری اسلامی مورخ3 خرداد 85 است