Tebriz ve Urmu Universitelerinde Protest.
iran adlı qezet türklere ihanet Edib

بو گئجه تبریز بیلیم یوردو ساعات 6 دان تحصن ده دیر
اورمودا تجمع اوچون مجوّز آلینیب
سسلرینه سس وئره ک

 

 

 

تبریز بیلیم یوردوندا تحصّن

«ایران» قزئتینین تورک دیلینه ایهانه تینه قارشی تبریز بیلیم یوردوندا «تحصّن» داوام ائدیر. توپلانانلارین سایی 250- دن آرتیق و چوخالماقدادیر. «ریاست» قاپالی یئرده ییغیناجاغا ایجازه وئریب، آنجاق اؤیرنجیلرین ایسته گی آچیق یئرده آکسییا «مجوّز»ی دیر.

اورمودا دا آزاد تریبون «مجوّز»ی وئریلیبدیر.

آذربایجان اؤیرنجی گونو (19 آغلار- گولر) بیر داها تکرار اولونماقدادیر...

 ---------------------------------------------------------------------------

تحصّن در دانشگاه تبریز

به دنبال اهانت روزنامهء ایران به زبان تورکی، تحصّن اعتراض آمیز در دانشگاه تبریز ادامه دارد. تعداد تحصّن کنندگان در حال فراتر رفتن از 250 نفر است. علیرغم صدور اجازه از جانب ریاست دانشگاه برای تجمّع در فضای بسته، دانشجویان خواستار مجوّز تجمّع در فضای باز هستند.

در اورمیّه نیز مجوز تریبون آزاد صادر گردیده است.

روز دانشجوی آذربایجانی (19 اردبیهشت) در حال تکرار شدن است...

 

Güney Azerbaycan’da yeni tutuqlamalar baş verib!

 

Güney Azerbaycan’ın Makı şeherinden verilen melumata göre Güney Azerbaycan Milli Herekatının feallarından olan:

1.Ali Helmi

2.Bahaman Nasirzade

3.Sabir Beytullahi

4.Ali Huseynnejad

5.Mohsen Demirçi

İki gün önce İran molla reiminin ETTELAAT organı terefinden tutuqlandılar. Bu milli feallardan hele bir xeber yoxdur ve evleride ETTELAAT vasitesi ile  axtarılıb ve evlerinden Milli Herekete bağlı bir neçe materyal elde edilibdir.Optisian Ali Helmi ve Oğretmenler Bahman Nasirzade ve Sabir Beytullahi defelerce fars şovenizmin basqı ve işkencelerine meruz qalmışlar.

Xatırlatmaq lazımdır ki yuxarıda adı geçen feallardan Sabir Beytullahi, Ali Helmi ve Bahman Nasirzade öten iller erzinde İran inqilab mehkemesi terefeinden kefaletle serbest buraxılmışlardır. Sabir Beytullahi Xoy inqilab mehkemesi terefinden 2005.ci ilde 4 il teliqi hebse mehkum olmuşdur.

Lütfen bu xeberi yaymaqda yardımcı olunuz.

 

Hörmetle:Tekin.Maharlı

 

 

لغو درخواست تحصن دانشجويان تورك دانشگاه بوعلي سينا و علوم پزشكي همدان

 

در پي چاپ مطالب اهانت آميز در روزنامه ايران و نيز موج جديد دستگيريهاي فعالين آذربايجان ، دانشجويان تورك دانشگاههاي بوعلي سينا و علوم پزشكي همدان همراه با دانشجويان ساير دانشگاهها خاستار برگزاري تحصني اعتراض آميز بودند كه در مرحله درخواست مجوز براي تحصن با مخالفت شديد مسئولين دانشگاه مواجه شد . گفتني است چندي پيش و بعد از برگزاري همايش علما و فلاسفه آذربايجان به همت دانشجويان تورك دانشگاه بوعلي سينا ، انجمن ادبي تركي اين دانشگاه طي نامه اي  از طرف مسئولين دانشگاه تهديد به دوري از اعمال سياسي شده است . قابل ذكر است اسكن نامه مذكور به اطلاع ملت آذربايجان و تمام وجدانهاي آگاه خواهد رسيد .

 

HTOB قوروپو

همدانين تورك اويره نجي لربيرليكي

يازان : آيدين يئنيلم

 

 

 

نمايندگان مجلس در صدد تغيير شعار تيم ملي فوتبال هستند.

 

بنا به گزارش روابط عمومي "مجمع دانشگاهيان آذربايجاني"، حجه السلام ولي المسمين حجازي فر نماينده محترم مردم خوي در مجلس شوراي اسلامي ،روز يكشنبه در نطق پيش ار دستور جلسه علني مجلس ،نسبت به انتخاب شعار قومي براي تيم ملي فوتبال كشور در مسابقات جام جهاني 2006 آلمان اعتراض كرده و وخواستار توجه نمايندگان مجلس در اين مورد شده است؟

بنا به اخبار دريافتي نمايندگان قول مساعدت داده اند كه نسبت به تغيير اين شعار اقدامات قانوني لازم را انجام دهند.

 

لازم به توضيح است روز شنبه مورخه 23/2/1385 جمعي از اعضاي فعال و شوراي مركزي مجمع دانشگاهيان آذربايجاني با حاج آقا حجازي فر ديدار كردند.

در اين ديدار كه مشروح خبر آن به زودي پخش خواهد شد يكي از مباحث انجام شده انتخاب شعار "ستارگان پارسي" براي تيم ملي كشور كثيرالمله ايران بود كه ايشان هم قول داده بودند كه اقدامات لازم را انجام دهند.

 

 

 

http://haqqimiz.blogsky.com/

 

دوشنبه 25 اردیبهشت ماه سال 1385

دو نفر دیگر در ماکو بازداشت شدند

صبح امروز بیست و پنجم اردیبهشت ماه دو نفر دیگر از فعالان حرکت ملی در شهرستان ماکو دستگیر شدند.صابر بیت اللهی و علی حسین نژاد توسط ماموران اداره اطلاعات ماکو دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند.دیروز نیز سه تن از فعالین این شهرستان به نامهای بهمن نصیر زاده ‌و علی حلمی و محسن دمیرچی  دستگیر و تا کنون حق تماس با خانواده و وکلایشان را نداشته اند.
 

دوشنبه 25 اردیبهشت ماه سال 1385

سرهنگ قربانی مقدم آزاد شد

سرهنگ ایرج قربانی مقدم پس از ۵ روز بازداشت و بازجویی و شکنجه در اداره حفاظت و اطلاعات نیروی انتظامی تبریز ظهر امروز ۲۵ اردیبهشت ماه آزاد شد.قاضی دادسرای نظامی تبریز در شعبه یک بازپرسی در حالی حکم آزادی وی را صادر کرد که هنوز اتهام اصلی وی مشخص نبود.سرهنگ قربانی مقدم از افسران فرماندهی انتظامی شهرستان مراغه است که مدتی پیش نسبت به سیاستهای نژادپرستانه بیاضعلی امامپور فرمانده انتظامی مراغه اعتراض کرده بود.امامپور در یک جلسه داخلی با لحن و ادبیات موهنی از اینکه مامورین این اداره به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می کنند ابراز نارضایتی کرده  و متعاقب اعتراض سرهنگ قربانی مقدم وی را تهدید کرده بود.

 

 

در پي اعتراض به انتشار مطالب موهن بر عليه تركها در روزنامه ايران

دانشجويان دانشگاههاي اورميه و تبريز فردا تحصن مي كنند

 

اعتراض گسترده دانشجويان دانشگاههاي اورميه و تبريزبه مطالب چاپ شده در روزنامه "ايران"، مسئولان اين دانشگاهها را جهت اعطاي مجوز تحصن اعتراض آميز دانشجويان  متقاعد ساخت.

اين اعتراض ها زماني آغاز شد كه روزنامه "ايران" ارگان رسمي دولت جمهوري اسلامي در وي‍‍‍ژه نامه روز جمعه 22 ارديبهشت خود، اقدام به چاپ مطالبي كرد كه در آن فرهنگ و زبان تركها مورد اهانت قرار گرفته است.

 

بنا به خبر هايي كه از دانشگاه اورميه رسيده است، دهها تن از دانشجويان اين دانشگاه، امروز دوشنبه با تجمع در مقابل دفتر رياست دانشگاه خواستار حضور او در جمع معترضين شدند.

سرانجام دكتر صدقي رييس  دانشگاه اورميه در محل حضور يافت و ضمن قبول خواسته هاي  دانشجويان و امضاي طومار آنها با برگزاري تحصن به همراه تريبون آزاد در دانشكده كشاورزي دانشگاه اورميه موافقت كرد.

تحصن فردا سه شنبه 26 ارديبهشت از ساعت 11:30الي 13:30 برگزار مي شود.گفتني است كليه كلاسها در اين ساعت تعطيل خواهد بود.

 

 دانشجويان دانشگاه تبريز نيز براي تحصن فردا موفق به اخذ مجوز از  مسئولين دانشگاه شده اند.

 

همچنين اين اقدام روزنامه ايران اعتراض بسياري از فعالان فرهنگي و مطبوعاتي آذربايجان به ويژه در شهرهاي اورميه، تبريز و نقده را برانگيخته است.

 

 

م.اورومچو (اورميه)

25 ارديبهشت 1385

 

رسول قربانی مقدم در پی دستگیری برادرش سرهنگ ایرج قربانی مقدم امروز دوشنبه ساعت 30/10برای دومین بار ا ز طرف اداره اطلاعات تبریز فرا خوانده شد.

امروز دوشنبه رسول قربانی مقدم برای دومین بار در سه روز اخیر اینبار به همراه همسرش برای بازجویی به اداره اطلاعات تبریز فراخوانده شد و تهدید به اخراج از کارش گردید.

 

رسول قربانی مقدم یکی از فعالین حرکت ملی ویکی از شاعران با احساس  آذربایجان که همیشه در شعرهایش مظلومیت و حقوق پایمال شده ملت خویش را بیان نموده است،مورد بازجویی قرار گرفته و از اتهامات مطرح شده در مورد وی فعالیت در مورد آذربایجان و ارتباط با فعالین حرکت ملی از جمله مهندس صرافی و یاشار حکاک پور بوده است.رسول قربانی مقدم به قبلا به علت فعالیت در مراغه به تبریز منتقل گردید و هم اکنون یکی از مربیان موفق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  می باشد ،بطوریکه چندین بار موفق به کسب عنوان مربی نمونه کشور گردیده است.کلاسهای آموزش زبان ترکی وی بارها با دخالت نیروهای امنییتی بسته شده و وی را به ا خراج از کارش تهدید نموده اند.

لازم به ذکر است نامبرده بارها از طرف نیروهای اطلاعات برای بازجویی فرا خوانده شده بطوری که طبق ادعای یکی از بازجویان وی که در بین فعالین تبریز با نام پاشا معروف است ، حکم بازداشت اودر جریان اعتراض مردم در تبریز بخاطر فاجعه خوجالی صادر گردیده بود که مامورین به علت پیدا نکردن نامبرده موفق به دستگیریش نگردیده بودند.

ادامه بازجویی رسول قربانی مقدم به روز چهارشنبه موکول گردیده است.

 

اعتراضات گسترده دانشجویان آذربایجانی و دستپاچگی تحلیلگران سیاسی

 

برابر پیش بینی های فعالین دانشجوئی آذربایجان موتور جنبش دانشجوئی آذربایجان پس از یک وقفه کوتاه دوباره در دانشگاههای آذربایجان به حرکت افتاده است. در سالها و ماههای اخیر پس از اوج گرفتن حرکت ملی آذربایجان رژیم برای سرکوب حرکت ملی آذربایجان دست به چندین اقدام زد تا بزعم خود باعث توقف جریان ملی آذربایجان شود. نوک پیکان حمله رژیم مثل همیشه متوجه دانشجویان شد. بازداشتها و توقیف نشریه ها و اعضا فعال حرکتهای دانشجوئی تنها یک هدف داشت و آن سرکوب حرکت ملی دانشجویان. رژیم می خواست تا بدین وسیله قویترین قسمت از بدنه حرکت ملی آذربایجان را از کار بیندازد. اما هوشیاری جنبش دانشجوئی و طرح روز 19 اردیبهشت بعنوان روز مستقل دانشجوی آذربایجانی و اعتراضات دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند، دانشگاه آزاد تبریز، آزاد مراغه و آزاد اردبیل و درپی آن اعتراضات گسترده ای که قرار است امروز در دانشگاههای تبریز و ارومیه بر علیه اقدامات شونیسم انجام شود عوامل رژیم را مبهوت و حیرت زده کرده است. این اعتراضات خود به نوعی زنده کردن مجدد خاطره 19 اردیبهشت هفتاد و چهار  بوده و نشان از بلوغ ملی و سیاسی دانشجوی آذربایجانی دارد.

از سویی دیگر با فعال شدن حرکت ملی آذربایجان دومین تاکتیک سرکوبی رژیم ممانعت و  جلوگیری از پخش تلوزیون گوناز تی وی از طریق ماهواره ترک ست برای به تاخیر انداختن رشد شعور ملی در آذربایجان و سومین تاکتیک که در عین حال کهنه ترین تاکتیک آنها نیز می باشد، فعال نمودن بخش نفوذی اطلاعات در داخل حرکت ملی جهت جلوگیری از هرگونه وحدت و اقدام یکپارچه بوده است. پخش بعضی شانتاژهای اخلاقی علیه فعالین حرکت اگرچه بعنوان یک روش سوخته جهت جلوگیری از مبارزات ملی است اما شونیسم با این عمل به نوعی از آخرین مهر ه های خود استفاده می نماید تا بنوعی از همگرایی فعالین جلوگیری نموده و ابهت اخلاقی حرکت ملی آذربایجان را زیر سوال ببرد. بنابر این پیشنهاد می شود سایتهای فعال در حرکت ملی از پخش هر گونه خبر و شانتاژ در مورد این مسائل خودداری نمایند تا توپ حریف به طرف میدان خودشان حرکت کند. برخورد خونسردانه و توام با آرامش سیاست این بخش از عوامل رژیم را با شکست مواجه خواهد ساخت.

برابر پیش بینی های انجام شده حرکت ملی آذربایجان وارد فاز نوینی می شود. در این فاز همه ملت آذربایجان شریک و سهیم خواهد بود. جریان خود جوش روز پنجشنبه طرفداران تراکتور سازی خود گواهی بر این ادعاست. من بعنوان یک دانشجو از تمامی فوتبالدوستان آذربایجان و طرفداران محترم تراکتور سازی که به جمع دانشجویان و سایر فعالین حرکت پیوسته اند صمیمانه تشکر می نمایم. حرکت فوتبالدوستهای آذربایجان نشان داد که جمعیت ورزشکاران آذربایجان هر زمان در کنار حرکت ملی آذربایجان خواهد بود.

در چنین شرایط حساسی از تمامی روشنفکران فعال در حرکت ملی آذربایجان در خواست می شود که مثل سابق قلم بدست و با طرح بحثهای تئوریکی از همراهی حرکت غافل نشوند. در این روزها بنظر میرسد این قسمت از فعالین حرکت ملی آذربایجان مثل گذشته فعال نیستند. اگرچه قسمت اعظمی از این مسئله در ارتباط مستقیم با فشارهای رژیم می باشد اما در هر حال نویسندگان ملی آذربایجان می توانند با روشهای مختلف و اتخاذ تاکتیکهای جدید ارتباط خود را با فعالان مردمی حرکت گسترش دهند.

حرکت ملی آذربایجان و جنبش دانشجوئی آن نشان داده است که یک حرکت کاملا مدنی، دمکرات، آزادیخواه، عدالت طلب و سکولار است. هر گونه اقدام بر خلاف این اصول باعث افت موقعیت و شان حرکت ملی آذربایجان در سطح جهان خواهد شد. بنابر این فعالین حرکت بایستی ضمن اقدامات گوناگون و اعتراضات مدنی و گسترده با خونسردی تمام از هرگونه عمل غیر مدنی تبری جویند. این اقدام ضمن گسترش محبوبیت داخلی و خارجی حرکت از افتادن حرکت ملی بدست لمپنیزیم آذربایجان جلوگیری خواهد نمود. لمپنیزمی که آگاه و یا نا خودآگاه با عمل خود در راستای منافع شونیسم گام برداشته و از مردمی شدن حرکت ملی جلوگیری خواهد نمود.

همچنین پیشنهاد می شود دانشجویان فعال تورک در سراسر ایران با ایجاد یک سایت اینترنتی مخصوص به جنبش دانشجوئی آذربایجان اخبار و تحلیلهای دانشجوئی را در آن منتشر نمایند. ما آذربایجانیها تاریخ را بوجود می آوریم اما از ثبت و ضبط و نوشتن تاریخ غافل هستیم. در طول سالهای اخیر جنبش دانشجوئی آذربایجان مراسمهای زیادی برگزار نموده است اما به جرات می توان گفت که نسل جدید جنبش دانشجوئی از کم و کیف آن بی اطلاع است. این بی اطلاعی باعث عدم استفاده دانشجویان جدید از تجارب دانشجویان قدیمی و فارغ التحصیل شده و بعضا دوبار ه کاریها را سبب می شود. حلقه اتصال در داخل جنبش دانشجوئی می بایست خیلی قویتر از شرایط فعلی می بود. در شرایطی که امکانات اینترنتی و خبری فراوان در دسترس دانشجویان آذربایجان وجود دارد ایجاد چنین سایتی مشکل بنظر نمی رسد. بعنوان مثال سایتی زیر عنوان www.oyrenci.com می تواند بعنوان یک سایت مستقل خبری و تحلیلی برای جنبش دانشجوئی آذربایجان ایجاد شود.

 

سه شنبه، 26 اردیبهشت 1385

مهدی.ع دانشجوی دانشکاه تبریز