سرکوب زنان در پارک دانشجو

تجمع عصر روز چهارشنبه در پارک دانشجو تهران به مناسبت روز جهانی زن با برخورد شديد نيروهای امنيتی و انتظامی مواجه شد. اين تجمع از ساعت 16 عصر با حضور بيش از 800 نفر از زنان و مردان که دست يکديگر را در دست گرفته بودند و به راهپيمايی در صحن روبروی تاتر شهر  پرداختند آغاز شد. ماموران گارد ويژه به همراه نيروهای لباس شخصی که گفته می شد از نيروهای بسيجی هستند اقدام به ضرب و شتم ايشان کردند و پلاکاردهای آنان را پاره کردند. تعداد 15تا 20 نفر از تجمع کنندگان در دقايق اوليه اکثرا توسط لباس شخصی ها بازداشت و به وسيله اتومبيل های عادی به مکان نامعلومی منتقل شده اند. سيمين بهبهانی نيز که در اين تجمع شرکت کرده بود مورد ضرب و شتم قرار گرفت

 

اخبار روز: www.iran-chabar.de

چهارشنبه ١۷ اسفند ١٣٨۴ ٨ مارس ٢٠٠۶

 

حکومت در روز زن، تجمع مسالمت آميز زنان را با خشونت شديدی سرکوب کرد. بنا به گزارش ها، از حدود ساعت 3:30 تعداد زيادی از درجه داران نيروی انتظامی بعلاوه پليسِ لباس شخصی در حوالی دانشگاه تهران گشت می زدند. اما نه در اطراف پارک لاله و نه پارک دانشجو خبری نبود. ساعت 3:45 يک خودرو با ماموران ضد شورش به پارک دانشجو رسيد. راس ساعت 4 تعداد 500 نفر از زنان به مقابل پارک آمدند و پلاکاردهايی در رابطه با مسائل زنان در دست داشتند. بعد از گذشت 15 دقيقه و اضافه شدن جمعيت تا حدود 1000 نفر، دو دستگاه پيکان نيروی انتظامی به داخل پارک آمد و بعد از اخطار سعی داشت با خودرو به سمت تجمع کنندگان بيايد. اما جمعيت روی زمين نشسته بود. ساعت 4:20 دقيقه تعداد 50 نفر نيروی باتوم به دست به سمت زنان هجوم آوردند، در ابتدا سربازها از برخورد فيزيکی اجتناب می کردند و زنان قصد صحبت داشتند. اما به دستور درجه داران و وارد عمل شدن يکی از درجه داران که با وحشی گری تمام به سمت جمعيت هجوم آورد، سربازان را وادار به ضرب و شتم زنان نمودند. تا حدود ساعت 4:40 جمعيت در محوطه پارک سرگردان بودند. ابتدا به سمت حوض روبروی تاتر رفتند اما مجدداً با برخورد شديد مواجه شدند. سرانجام در ابتدای خيابان وليعصر جمعيت با هجوم وحشيانه پليس متفرق شدند. دو پسر و دو دختر در حين بازداشت مشاهده شده اند اما اطلاعات کامل تری در دست نيست. بيشتر دوربين های عکاسی توسط مامورين ضبط گرديد.

از پارک لاله هم خبر رسيده که تعدادی حدود 100 نفر حدود ساعت 5 جمع شده بودند که با ممانعت پليس مواجه شده و محل را ترک کردند. از دستگيری در اين منطقه خبری در دست نيست.

تا حدود ساعت 6:30 خيابان های وليعصر انقلاب و بلوار کشاورز کارگر و مقابل دانشگاه تهران مملو از نيروهای پليس بود.

 

گزارش اداور نيوز

تجمع عصر امروز  چهارشنبه در پارک دانشجو تهران به مناسبت روز جهانی زن با برخورد شديد نيروهای امنيتی و انتظامی مواجه شد.

به گزارش خبرنگار ادوار نيوز از پارک دانشجو اين تجمع از ساعت 16 عصر با حضور بيش از 800 نفر از زنان و مردان که دست يکديگر را در دست گرفته بودند و به راهپيمايی در صحن روبروی تاتر شهر  پرداختند آغاز شد. در اين هنگام نيروهای انتظامی و گارد ويژه به دور آنها حلقه زده و از ادامه حرکت آنها جلوگيری به عمل آوردند.

به گزارش خبرنگار ادوارنيوز ماموران گارد ويژه که نتوانسته بودند مانع حرکت تجمع کنندگان شوند به همراه نيروهای لباس شخصی که گفته می شد از نيروهای بسيجی هستند اقدام به ضرب و شتم ايشان کردند و پلاکاردهای آنان را پاره کردند.

تعداد 15تا 20 نفر از تجمع کنندگان در دقايق اوليه اکثرا توسط لباس شخصی ها بازداشت و به وسيله اتومبيل های عادی به مکان نامعلومی منتقل شده اند.

تعدادی از بازداشت شدگان دانشجو هستند.

سيمين بهبهانی نيز که در اين تجمع شرکت کرده بود مورد ضرب و شتم قرار گرفت .

همچنين از هرگونه عکس برداری و فيلم برداری از اين تجمع جلوگيری می شود. تعدادی از بازداشت شدگان نيز کسانی بوده اند که در حال تصوير برداری بوده اند.

همراه با ضرب و شتم تجمع کنندگان عابرين نيز به جمع تجمع کنندگان پيوستند و رفت و آمد در تقاطع خيابانهای وليعصر و انقلاب به شدت مختل شده است.

نيروهای انتظامی در پاسخ به پرسش های عابرين در مورد علت تجمع عنوان می کردند که در حال پاکسازی توزيع کنندگان ترقه های چهارشنبه سوری هستند.

تا ساعت مخابره اين خبر (16:45) تجمع کنندگان که با سرکوب شديد مواجه شده بودند، همچنان به صورت پراکنده در محل حضور دارند.

 

بيانيه دفتر تحکيم وحدت در اعتراض به سرکوب گسترده تجمع زنان

جنبش زنان در طول تاريخ به عنوان جنبشی آزاديخواه و صلح طلب شناخته شده و هزينه های سنگينی در راه آزادي، دموکراسی و عدالت پرداخته است. بی شک مسير دموکراسی در ايران با رشد و بالندگی جنبش زنان ايرانی هموارتر خواهد شد. به اين خاطر حاکميت اقتدارگرا حتی تجمعی که با شعار صلح، آزادی و برابری حقوقی تشکيل شده است را برنمی تابد و با شدت و حدت تمام به سرکوب آن می پردازد.

حرکت امروز پليس و گارد ويژه در برخورد با تجمع کنندگان پارک دانشجو نشانه ای ديگر از تضييع حقوق ملت و سرکوب گسترده جريان نوپای زنان دارد. متاسفانه حاکمان آنچنان غرق در مستی قدرت شده اند که در سرکوب جنبش های اجتماعی خط قرمزی نمی شاسند و خواهران و برادران اين ملت و مادران کهنسال اين سرزمين را به شديدترين شکل ممکن سرکوب می کنند و مورد ضرب و شتم قرار می دهند و بی شرمی را به حدی رسانده اند که از ضرب و شتم بانوی شعر ايران خانم سيمين بهبهانی هم ابايی ندارند.

امروز بسياری از زنان و مردان آزاديخواه ايران که آمده بودند تا از حقوق بشر و حقوق زنان دفاع کنند مضروب شدند و يا توسط عوامل ناشناس دستگير شدند تا خشونت حاکميت بار ديگر بر همگان اثبات شود.

دفتر تحکيم ضمن حمايت کامل خود از جنبش زنان ايران، حمله نيروی انتظامی را به تجمع کنندگان جنبش زنان محکوم می کند و خواستار آزادی همه بازداشت شدگان امروز می باشد.

 

گزارش صدای آلمان

گردهمايى مسالمت آميز گروه‌هاى مختلف مدافع زنان در پارك دانشجو به مناسبت گرامی‌داشت هشت مارس، دقايقى پس از آغاز، با حمله نيروهاى انتظامى به شركت كنندگان برهم خورد. خانم‌ها محبوبه عباسقلى‌زاده و مريم شبانی كه از جمله حاضران در اين تجمع بودند كمى پس از حمله نيروهاى انتظامی، در حاليكه به خيابان‌های حوالى پارك دانشجو پناه برده بودند، توضيحات كوتاهى درباره اين حادثه در اختيار دويچه‌وله قرار دادند.

 

مهيندخت مصباح

 

تعريف كنيد چه شد؟

 

محبوبه عباسقلى زاده: قضيه به اين صورت شد كه حدود  صد و بيست سى نفر از فعالان جنبش زنان شامل زن و مرد درپارك دانشجو تجمع كرده بوديم و آنجا بروشورهاى مراسم را داشتيم پخش می‌كرديم. همزمان چند ماشين نيروى انتظامى در اطراف ايستاده بود و مرتب تذكر مى‌دادند كه تجمع غير قانونى است و متفرق شويد. تعداد نيروى انتظامى رفته رفته افزايش پيدا كرد. تهديد به حمله كردند و بعد اقدام به حمله كردند. بسيارى را مجروح كردند. فحش‌هاى ركيك دادند. در واقع خشونت‌هايى كردند كه با دشمن می‌كنند و الان هم همه متفرق شده‌اند. ساعت چهارونيم همه متفرق شدند. تعداد نيروهاى انتظامى تقريبا دو برابر شركت كننده ها بود. شايد حدود سيصد نفر! می‌خواهم بگويم خيلى زياد!

 

مراسم چقدر انجام شده بود كه اين اتفاق افتاد؟

 

محبوبه عباسقلى‌زاده:  فقط بروشورها را پخش كرده بوديم و سرود اى زن اى حضور زندگى رو خوانديم و در حقيقت هنوز شروع نشده بود و يكربع اول بود كه اين اتفاق افتاد.

 

الان همه متفرق شده‌اند؟

 

محبوبه عباسقلى زاده: آره همه!  هيجكس از ديگرى خبر ندارد. همه با دست و پاى ضرب ديده و كبود به گوشه‌اى رفته‌اند. يكى چهار راه كالح است يكى ميدان انقلاب. ولى راه برگشتن نيست. راهها را بسته‌اند.

 

برخورد مردم چه بود؟

 

محبوبه عباسقلى‌زاده: مردم حيرت زده بودند. آنجا چهار راه وليعصر محيطى است كه مردم براى خريد ميايند. جز اين كه با حيرت و تعجب نگاه كنند، و با هم حرف بزنند، عكس‌العمل خاصى نشان ندادند. خشونت وحشت می‌آورد ديگر خانم عزيز!

 

* * *

 

توضيحات خانم "مريم شبانى"، خبرنگار روزنامه "اعتماد ملى"، عضو شوراى مركزى دفتر تحكيم وحدت

 

خواهش می‌كنم تعريف كنيد چگونه به شما حمله شد؟

 

مريم شبانى:  در دقايق اوليه در حاليكه حدود دويست نفر جمع شده بودند، يك‌ربع بعد از شروع، پس از خواندن شعر، نيروى انتظامى بدون اينكه هشدار خاصى بدهد با باتوم حمله كرد به جمعيت و شروع كرد به زدن و دنبال كردن آنها در خيابان‌هاى اطراف. تا جاييكه متاسفانه خانم سيمين بهبهانى كه تازه از بيمارستان مرخص شده و با وضع جسمى نامساعد آمده بود به ميان جمع، ضربه باتوم خورد و اين باعث تاسف همه شد. در اين تجمع دوربين‌هاى خبرنگاران خارجى توقيف شد. فيلم‌هاى عكاس‌ها و فيلمبردارها را گرفتند پاك كردند. بنابراين نمى‌توان انتظار داشت كه فيلم و تصويرى از اين تجمع وجود داشته باشد. مخصوصا آقايان را بيشتر كتك می‌زدند و اگر هم بازداشتى شده باشد از ميان آقايان بايد باشد. همه اين وسط به طرز وحشتناكى اعم از زن و مرد كتك می‌خوردند. چيز جالب اين كه نيروى انتظامى بر خلاف رويه‌هاى سابق، با فحاشى و تهديد جلو آمد در حاليكه ما قبلا شاهد بوديم كه نيروى انتظامى اول می‌آمد و درخواست می‌كرد و اگر به درخواست‌اش توجه نمى‌شد، اقدام به عمل می‌كرد. اين دفعه فورا با فحاشى و تهديد وارد شدند و عملا تجمع وقت مفيدش يك ربع بود. در خيابانهاى اطراف هم نيروى انتظامى ما را دنبال می‌كرد آن هم نه به قصد متفرق كردن ، بلكه دنبال كردن به قصد كتك زدن!

 

خودشما شخصا خانم بهبهانى را ديديد كه بهشان حمله شد؟

 

مريم شبانى: بله! خانم‌هاى هسته اول فعالين حقوق زن دور ايشان حلقه زدند تا مانع هجوم به خانم بهبهانى شوند و گريه می‌كردند اما حلقه زدن باعث شد كه خودشان هم خيلى باتوم بخورند.

 

اطلاع داريد كه كسى دستگير شده باشد؟

 

مريم شبانى: هنوز معلوم نيست. آنجا چند نفر را ديديم كه گرفته‌اند به سوى ماشين ها می برند اما هنوز اطلاع دقيق نداريم. حتى خبرنگاران آسوشيتد پرس و سايرين اعلام كردند كه چند دقيقه بازداشت بوده اند و فيلم‌هايشان را پاك كرده‌اند و گفته اند حالا برويد.

 

 

 

به مناسبت روز جهانی زن عصر چهارشنبه زنان در پارک دانشجو در تهران تجمعی داشتند که با برخورد شدید نیروهای انتظامی مواجه شد. بنا بر گزارش ها نیروهای لباس شخصی نیز در میان نیروهای انتظامی دیده می شدند. ضرب و شتم زنان سبب شماری از عابران نیز به آنها بپیوندند، اما آن گروه از عابران که از ماجرا بی خبر بودند، در پاسخ به سئوال های خود از پلیس این جواب را می شنیدند که نیروی انتظامی در حال پاکسازی توزیع کنندگان ترقه های چهارشنبه سوری است. خانم سیمین بهبهانی شاعر پرآوازه ایران در میان جمع زنان در پارک دانشجو بود و خود نیز مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفت. خانم بهبهانی در مصاحبه با رادیو فردا درباره آنچه که در پارک دانشجو گذشت، می گوید:

سیمین بهبهانی: من بیشتر از آنچه که برای خودم متاسف باشم یا نگران باشم، متاسفم برای جوانان کشورم که لباس پلیس تنشان بود و امروز این وحشیگری را من از آنها دیدم. البته همه را محکوم نمی کنم، در میان آنها بسیار انسان های خوبی هم دیدم، ولی بسیاری از آنها هم بودند که باید در رفتار خودشان تجدیدنظر کنند. حیف از جوانی آنها که با اینطور رفتار وحشیانه خدشه دار شود و ما زن ها بیدی نیستیم که با این بادها بلرزیم.

نازی عظیما (رادیو فردا): مگر این جوانان هایی که از آنها اسم بردید، چه رفتاری از خودشان نشان دادند.

سیمین بهبهانی: مجهز بودند به اسلحه، باتوم های برقی، لگد و مشت و چیزهای دیگر و با کمال خشونت و بی احترامی با خانم ها حرف زدن، با زن ها به طور خیلی خشن رفتار کردن، دخترهای جوان را زیر مشت و لگد گرفتن. صدای فریاد بلند شده بود و من نمی دانم این رفتار چرا انجام گرفت. برای این که این خانم ها در یک گوشه از پارک دانشجو ایستاده بودند در حدود 300 الی 400 نفر و داشتند بیانیه شان را می خواندند در کمال آرامش و به هیچ جایی هم برنمی خورد و یک ساعت بیشتر هم وقت نمی خواستند و متفرق می شدند. ولی یک دفعه اینها ریختند و خانم ها را با باتوم و تهدید به اسلحه و غیره متفرق کردند، ولی بعد از آن یک دمونستراسیون بسیار زیبا از خانم ها راه افتاد و از جایشان که حرکت کردند که بروند، در صف های چهار پنج نفری پشت سر هم تمام دور پارک دانشجو و قسمتی از خیابان را دور زدند و یک نمایش زیبایی بود و سرودخوانان می رفتند، ولی باز اینها تاب نیاوردند و افتادند وسط این جمعیت و متفرق کردند و با هتک حرمت و زدن و باتوم و برقی و جفتک انداختن و لگد زدن جمعیت را پراکنده کردند و در خیابان ولیعصر و جمهوری پر شده بود از خانم ها و اینها هم وسط جمعیت با لباس های پلیس. این لباس واقعا حرمت دارد، ولی حرمت این لباس را امروز اینها از بین بردند. این را هم بگویم که عده کمی از افسران ارشد بسیار مودب بودند و رفتار خوبی داشتند.

ن . ع: شما حالتان الان چطور است؟

سیمین بهبهانی: حال من بسیار بسیار خوب است و درست است که ممکن است بید باشم، ولی از این بادها نمی لرزم.

ن . ع: شما فکر می کنید همچین اقدامی باعث می شود زهر چشمی گرفته شود یا رعب و وحشتی ایجاد کند در زنان؟

سیمین بهبهانی: ابدا، ابدا فکر نمی کنم. من معتقدم جرات زنان بیشتر می شود، زیرا مستوجب این رفتار نبودند امروز. من منصفانه دارم قضاوت می کنم. من خود شاعد عینی بودم و درست نبود که با زنان اینطور رفتار شود.

ن . ع: شما با برخی از این افراد پلیس که می گویید معقول تر بودند، صحبت هم کردید؟

سیمین بهبهانی: بله با یکی هم صحبت کردم. درجه ارشدیت داشت. بسیار انسان خوبی بود و فقط از من خواهش کرد که آرامشم را حفظ کنم و محل را ترک کنم و بسیار مودب بود.

ن . ع: توضیح نداد یا شما نپرسیدید که چرا همچین برخوردی می کنند؟

سیمین بهبهانی: برای من مشخص بود، لابد می خواستند قدرتی نشان دهند به یک عده زن که فقط خواهان حقوق برابر هستند و خواهان زندگی بهتر برای خودشان هستند.