گزارش اعتراض هزاران نفری در دانشگاه آزاد مراغه به چاپ مطلب مندرج در روز نامه ایران

 

شعارهای مطرح شده:

هارای هارای من تورکم

اؤلوم اولسون فاشيسته

- اؤلوم اولسون شوونيسته

- روزنامه فاشيستي توقيف بايد گردد.

- مرگ بر آپارتايد

هاراي هاراي من تورکم

- توتولان لار آزاد اولسون

اويان ـ اويان سن تورک سن

دانشجویان پس ازشنیدن شعارهای مذبور در مقابل ساختمان اصلی دانشگاه تجمع نمودندو خواهان برگزاری تریبون آزاد گردیدند که با موافقت ریاست دانشگاه دانشجویان در پشت تریبون به نوبت حاضر شدند وبه ایراد نطق پرداختند

آنها گفتند:

چرا اصول 15 و19 قانون اساسی اجرا نمی شودویکی از دانشجویان ماجرای مهران رحیمی پسر بچه کوچک قوشاچایی را تعریف مینماید ومی افزاید که چرا کودکان ما حق ندارند به زبان مادریشان تحصیل کنند وبه خاطر درخواست تحصیل به زبان مادری مورد تنبیه سیستم آموزشی قرار می گیرند در حالی که از محل مالیاتی که از ملت آذربایجان گرفته می شود زبان فارسی برای غیر فارسها در کل سفارتخانه های ایران در تمام نقاط دنیا تدریس میشود.

دانشجوی دیگری گفت که توهین به ترکها ریشه تاریخی دارد،چنانکه 11 سال پیش در 19 اردیبهشت 1374 سازمان صدا و سیما با انتشار پرسش نامه ای اقدام به توهین به ترکها نمودوپس از آن این توهینها به صورت برنامه ای در صدا و سیما و روز نامه ها در آمد!

ما خواهان حقوق برابر از هر نظر بلاخص زبانی با ترکها هستیم.، دانشجویان نیز این سخنان را با شعار تورکون دیلی اولن دئییل باشقا دیله دونن دئییل تایید می نمودند.

دانشجویان گفتند دولت از بابت مالیاتهایی که از ملت آذربایجان می گیرد یک ریال برای زبان ترکی خرج نمی کند،این در حالیست که میلیاردها تومان هر روز در سفارتخانه های ایران جهت گسترش زبان فارسی خرج می شود.و سپس می گویند که ما پول نداریم اصول 15و19 قانون اساسی را اجرا نماییم، کجای این عدالت است؟! انقلاب هیچ وقت بدون قیام 29 بهمن تبریز به بار نمی نشست و در دفاع از ایران نیز ما هزینه های بسیاری داده ایم و آذربایجان از بدو تاریخ مهد مدرنیته بوده است ولی هر گاه حرفی از حقوقمان به زبان آوردیم زمانی ما را کمونیست،زمانی پان ترکیست و تجزیه طلب و حال رابطین آمریکا و اسرائیل می نامند.!تجزیه طلب تفکر شئونیستی فارس است که می خواهد فرهنگ ملل غیر فارس ایران بویژه ترکها از بین برود و آحقوق این ملل را به نفع ملت فارس مصادره نموده و ایران را مساوی فارس معرفی نماید.

تجزیه طلب کسیست که نمی خواهد قبول کند در ایران ملل مختلفی زندگی می کنند و همه باید حقوق برابر داشته باشند.در ایران 35 میلیون ترک زندگی می کند ولی تاریخ ما راحکومت و شئونیزم فارس تحریف کرده و به ما هویت ساختگی آذری را قالب نموده اند چنانکه در کتاب تاریخ کودکانمان می نویسند ترکها قوم وحشی بودند که بعد ها وارد ایران شدند.؟! این در حالیست که زمانیکه ما در ایران دارای مدنیت و تمدن بودیم هیچ اثری از آریاییها نبود.

ما زبان ترکی را که روزنامه ایران زبان سوسکی نامیده و سومین زبان زنده دنیا می باشد را با سی وسومین لحجه زبان عربی (فارسی) تعویض نخواهیم نمود.

آذربایجان همیشه خواهان آزادی و عدالت بوده ولی خواسته های آن با سرکوب مواجه می گردد.

همچنین دو تن از دانشجویان به خواندن شعر پرداختند که یکی از شعرها شعر.مرحوم بلود قره چورلو سهند مراغه ای)بود: من دئمیرم اوستون نیژاددانام...

در آخر دانشجویان اعتراضات دانشجویان هویت طلب آذربایجان تا زمانیکه شئونیزم در سیستم حکومت نفوذ کرده است ادامه خواهد یافت .

 

در دست دانشجویان پلاکاردهایی با مضمون

اجرای اصوا 15 و 19 قانون اساسی

چرا به سی و پنج میلیون ترک در ایران توهین می شود؟

منیم دیلیم اولن دئییل باشقا دیله دونن دئییل

ائلیم اویان سن تورکسن

وحدت ترکها

یاشاسین ترک دیده می شد. در پایان نیز عده ای از دانشجویان مارش ملی را خواندند.

 

 

 

 

بيانيه شماره 1 دانشجويان دانشگاه آزاد مراغه

پيـرامـون توهـين به تـرکـها درروزنـامه ايـران

يا ايهاالذين امنوا لايسخر قوم من قوم... (حجرات، 11)

يا ايها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثي و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقيکم (حجرات، 13)

در متون اسلامي و قانون مجازات اسلامي توهين به يک شخص با ضمانت اجراي کيفري مواجه است، چگونه توهين به فرهنگ سي وپنج ميليون شهروند ترک اين سرزمين ناديده گرفته مي شود؟!

روزي که شونيسم پارس در 21 آذر 1325 اقدام به قتل عام انسانهاي بي گناه و آزاديخواهان آذربايجان نمود و روزي ديگر در26 آذر همان سال کتابهاي ترکي را که نماد فرهنگ ديرپاي آذربايجانيان بود، در خرمن هاي آتش سوزاند، بايد روشنفکران ما بر اين باور ميشدند که اينان درساليان آتي نه تنهاانسانها و کتابها را نابود خواهند کرد بلکه فرهنگ، اقتصاد، تاريخ، سياست، مرزها و حتي نام آذربايجان را نيز از بین خواهند برد

احترام به هويت و فرهنگ ملي از حقوق اوليه انسانها در سرزمينهاي چندمليتي همچون ايران است. در حالي که بيش از 200 سال از تدوين اسناد حقوق بشري مبتني بر احترام به کرامت انسانها ميگذرد، و رفع ستم ملي و قومي دوران پهلوي از اساسي ترين آرمانهاي انقلاب مردم ايران در سال 1357 بود، هنوز حق برابري و کرامت انسانها در اين سرزمين پايمال مي شود. توهين شرم آور و شوونيستي برنامه ريزي شده در روزنامه ايران - ارگان رسمي خبرگزاري جهموري اسلامي ايران (که با هزينه و بودجه عمومي بايستي در جهت اعتلابخشي فرهنگ مردم اين سرزمين و ازجمله آذربايجانيها گام بردارد)- يادآور ديدگاه هاي قرون وسطايي برتري بيني قومي و انحصار گرايانه فارسي در قرن بيست و يکم و در دوره دولت مهرورز! نشان از دروغين بودن شعار برابري اقوام و فرهنگها در اين کشور دارد.

در حالي که عقب ماندگي اقتصادي و اجتماعي و تبعيضهاي رواداشته شده بر ملل غيرفارس ايران نياز شديد به جبران وضعيت اسفبار آنان را اقتضا ميکند، اين عمل شرم آور، بي شک آنان را به بهبود اين وضعيت در دولت جمهوري اسلامي مأيوس مي نمايد.

بدينوسيله ما دانشجويان ترک دانشگاه آزاد مراغه ضمن محکوم کردن اين عمل شوونيستي و نژادپرستانه که به کرات در جرايد و رسانه هاي عمومي ديده مي شود، خواهان موارد زير هستيم:

1.عذرخواهي وزير ارشاد به عنوان بالاترين مقام مسئول دولتي که خبرگزاري ايرنا وروزنامه ايران زير نظر وي فعاليت دارد

2.برخورد قضايي با مدير مسئول وسر دبير ونويسنده مطلب مندرج درروزنامه ايران طبق قانون مطبوعات

3.توقف تمامي اشکال مختلف توهين به ترکها در نشريات سراسري وصداوسيما واحترام به هويت ترکها در ايران ورفع تبعيضات اقتصادي از آذربايجان(استانهاي آذربايجانغربي و شرقي واردبيل وزنجان وهمدان و قزوين).

ما دانشجويان دانشگاه مراغه حمايت خود را از تمامي تجمعاتي که به منظور اعتراض به مطلب توهين آميز مندرج در روزنامه ايران مورخه 22/2/84 در تمامي نقاط ايران صورت پذيرفته اعلام ميداريم وبالاخص حمايت قاطع خود را از اعتصاب بازار بزرگ تبريز که از روز شنبه مورخ30/2/84 آغاز خواهد شد، اعلام ميداريم

ما تاکید می کنیم که تا رسیدن به خواسته هایمان از پای نخواهیم نشست وبه اعتراضاتمان ادامه خواهیم داد.