در نقد بیانات افراطی حداد عادل و دیگر اعضاء فرهنگستان زبان فارسی 
در باره تدریس زبان مادری در مدارس 

1- مير قسمت موسوي نماينده " گـرمي مغان " در مجلس 

2- اصغر زارع کهنمویی - روزنامه " شرق" توجه به زبان مادري از مولفه هاي وحدت ملي است

كد خبر: ۳۷۴۷۰۷

تاريخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۰ - 29 January 2014عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه توجه به زبان مادري از مولفه هاي وحدت ملي است افزود : اهميت دادن به زبان مادري به معناي فراموش كردن زبان رسمي كشور نيست.

مير قسمت موسوي روز سه شنبه ( 8 بهمن 92) در گفت وگو با ايرنا در مورد طرح آموزش زبان مادري در مدارس سراسر كشور گفت: طبق اصل 15 قانون اساسي بايد به زبان هاي بومي و محلي در كشور توجه كرد، البته اين توجه به معناي فراموش كردن زبان رسمي كشور نيست، اهميت دادن به اين مباحث يكي از مولفه هاي وحدت ملي است.

وي اجراي اين طرح را منوط به داشتن زمينه، بستر و امكانات لازم دانست و افزود: مي توان بخشي از ساعات آموزش و فعاليت هاي جنبي را به بهره گيري از اين زبان ها اختصاص داد.

نماينده مردم گرمي در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه استفاده از اين زبان در راستاي حفظ فرهنگ و ارزش هاي ملي است گفت : دشمنان همواره در تلاش براي خدشه دار كردن اقتدار و وحدت ملي مردم كشور هستند توجه به زبان هاي محلي و بومي در حفظ اين وحدت تاثير گذار خواهد بود.

وي بهره گيري از زبان هاي مادري را در راستاي تقويت زبان رسمي عنوان كرد و افزود : سال هاست كه از زبان هاي محلي در روزنامه ها ، شبكه هاي خبري در شهرهاي مختلف استفاده مي شود ، توجه بيشتر به آنها به منزله ناديده گرفتن زبان رسمي و اصلي نيست.

نماينده مردم گرمي در خانه ملت در پاسخ به اين سوال كه اقبال نمايندگان به اين طرح چه خواهد بود گفت : معتقدم اين طرح تصويب مي شود اما نيازمند امكانات و بسترهاي لازم است، البته تاكنون اين طرح در مجلس مطرح نشده، در صورت ارائه نيازمند ارزيابي كارشناسي است. 
http://yurddash.arzublog.com/post-42427.html