وعده های نیروهای امنیتی در پی تهدید به اعتصاب خانواده های دستگیرشدگان

تاریخ تنظیم خبر 89/5/18

 

1-   نیروهای امنیتی از مشخص شدن قریب الوقوع وضعیت بازداشت شدگان چند ماه اخیر در آذربایجان خبر دادند.

گفتنی است خانواده‌های زندانیان سیاسی آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای در اول مردادماه خواستار آزادی عزیزان در بند خویش شده و اظهار داشته بودند در صورت عدم آزادی آنها در روز 16 مرداد مقابل ساختمان دادگستری تبریز دست به تحصن اعتراضی خواهند زد.  

به گزارش سانا در 16 مرداد جمعی بیش از 60 تن از بستگان نزدیک زندانیان سیاسی آذربایجان در مقابل ساختمان دادگستری تبریز جمع شدند، در این حال  ماموران امنیتی با حضور در مقابل ساختمان دادگستری تبریز از مشخص شدن وضعیت بازداشتیها تا چند روز آینده خبر دادند. و از آنان در خواست کردند تا چند روز دیگر خویشتنداری کنند.

 خانواده‌های زندانیان ضمن ابراز نگرانی شدید از سلامتی عزیزان خود و اعلام شکایت از نهادهای امنیتی به دلیل اعمال موارد متعدد نقض حقوق بشر نسبت به بازداشتی ها، هفته ی جاری  را آخرین فرصت برای نیروهای امنیتی دانستند.

گفتنی است تعداد 18 تن از  فعالین سیاسی آذربایجان در آستانه سالگرد قیام خرداد 85 در شهرهای مختلف از جمله تبریز، اورمیه، اردبیل، میاندوآب، کلیبر، مشکین شهر، خوی، صوفیان و تهران و کرج دستگیر و عموما به زندان اطلاعات تبریز منتقل شده‌اند.

کلیه دستگیریها و تفتیش منازل  بدون حکم دادگستری صورت گرفته،  بازداشت شدگان تا کنون از حق دسترسی به وکیل محروم مانده‌اند، برخی از آنها به شدت تحت شکنجه‌های شدید فیزیکی و روحی قرار دارند

 

 

دیدار آقای سئویگین ریاست فدراسیون آذربایجانیهای سوئد و کامرانی (حقوقدان) با مسئولین سازمان عفو بین‌الملل در رابطه با حقوق زندانیان آذربایجانی

تاریخ تنظیم خبر 89/5/18

 

2-   در حالیکه قریب به 1300 روز از تحمل زندان انفرادی توسط 18 فعال سیاسی آذربایجان (یا بطور متوسط دو و نیم ماه برای هر نفر) می‌گذرد،  هنوز سازمان عفو بین‌الملل بیانیه‌ای در حمایت از آنان صادر نکرده‌است!! این درحالی است که پیش از این و در موارد مشابه با فاصله حداکثر تا یکماه چنین بیانیه‌هایی از سوی این سازمان معتبر بین‌المللی صادر می‌شد.

روز 17 مرداد  ( 8 اوت 2010 ) آقای ستار سئویگین ریاست محترم فدراسیون آذربایجانیهای مقیم سوئد به همراه چند فعال آذربایجانی دیگر در دیداری با  مسئول سازمان عفو بین‌الملل (اینترنشنال آمینستی) مراتب نگرانی جامعه آذربایجانی را از این تاخیر اعلام نمود. آقای صالح کامرانی حقوقدان برجسته آذربایجانی و خانم افسانه سئویگین فعال  حقوق زن نیز در این دیدار حضور داشتند.

گفتنی‌است اخیرا شایعاتی پیش آمده که گویا برخی از جریانات متمایل به راسیسیم موجود در اوپوزیسیون خارج از کشور، سنگ‌اندازیهایی در این راه نموده‌اند. در این رابطه  مسئولین سازمان عفو بین‌الملل اظهار داشتند: ما بخوبی می‌دانیم که  جنبش سبز همه ایرانیان و بخصوص اقلیتها را نمایندگی نمی‌کند.  اخبار و مسائل این جنبش شاید  موجبات فشردگی کار برای سازمان عفو بین‌الملل شوند و اما قطعا در مورد مسائل آذربایجان روی ما  تاثیری ندارند.

قابل ذکر است که عدم شفاف‌سازی  نسبت به حقوق جمعی اقوام  ایرانی و عدم  مرزبندی  با اندیشه‌ها و ادبیات شوونیستی از سوی برخی از سخنگویان جنبش سبز زمینه مناسبی برای رشد چنین شایعاتی را فراهم آورده‌است.

در پایان دیدار گفته‌شد که تقاضاهای فدراسیون آذربایجانی‌ها رسما به مرکز سازمان عفو بین‌الملل در لندن منعکس خواهد شد.