جنبش فدرال دموکرات آذربایجان- ٩ سپتامبر ٢٠١٨ / ١٨ شهریور ١٣٩٧

حمله به مقر احزاب کرد در کردستان عراق واعدام سه زندانی سیاسی کرد را بشدت محکوم میکنیم!

در سحرگاه هفدهم شهریور حکومت اسلامی ایران سه زندانی سیاسی کرد به اسامی رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی را اعدام کرد. همزمان با اعدام این سه زندانی سیاسی، مقرھای مرکزی حزب دمکرات کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران مورد حمله موشکی سپاه پاسداران جمھوری اسلامی قرار گرفتند.

این اعدام ها در شرایطی انجام شد که اجرای حکم به وکلای آنان اطلاع داده نشده بود و هیچ‌یک از آنان امکان حضور در زمان اجرای حکم را نیافتند؛ همین‌طور برخلاف قانون، پیکر اعدام شدگان به خانواده‌های آنان تحویل داده نشده است. امجد حسین پناهی برادر رامین با اشاره به اینکه وزارت اطلاعات اعضای خانواده اعدام شدگان را به بازداشت تهدید کرده است، گفت: وزارت اطلاعات اعلام کرد که پیکر بی‌جان رامین حسین پناهی تحویل خانواده داده نمی‌شود و خود دولت جنازه رامین را در مکان نامعلومی دفن کرده است.
حسین احمدی نیاز وکیل مدافع رامین حسین پناهی در بیانیه‌ای که دیروز منتشر کرده میگوید که روز شنبه ١٧ شهریورماه ٩٧ بدون اطلاع به وکلای رامین و عدم اجرای تشریفات و مقررات قانونی رامین حسین پناهی اعدام شد. تیم وکلای رامین حسین پناهی تاکید کرده اند که رامین حسین پناهی بی‌گناه بود و حکم صادره علیه وی خلاف ضوابط قانونی و شرعی بود.

صالح نیکبخت وکیل مدافع زانیار و لقمان میگوید اینکه خبرگزاری جمهوری اسلامی اعلام میکند که حکم اعدام با حضور وکیل محکومین اجرا شده، از پایه بی‌اساس است و صحت ندارد.
وکیل مدافع لقمان و زانیار مرادی تصریح میکند: در پرونده قتل که من وکالت این دو متهم را بر عهده داشتم، هرگز جلسه دادگاهی پس از نقض تحقیقات تشکیل نشد و اتهام قتل عمد ثابت نگردید. وانگهی در روز وقوع قتل لقمان که به عنوان مباشر قتل معرفی شده بود در شهر سروآباد (۳۵ کیلومتری مریوان) روی یک جرثقیل در کار ساختمانی مشغول به کار بود و حداقل یک ساعت و نیم پس از وقوع قتل‌ها به مریوان برگشته بود. زانیار هم که در آن موقع خیلی جوان بود از این ماجرا خبر نداشت.

زانیار و لقمان مردادی از مرداد ۱۳۸۸ (٩ سال پیش) و رامین حسین پناهی از تیرماه ۱۳۹۶ در زندان بودند وطبق اظهارات وکلای مدافع و خانواده ها برای گرفتن اقرار به جرم، به شدت شکنجه شده بودند.

آسو حسن‌زاده، سخنگوی حزب دموکرات کردستان در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی می‌گوید موشک‌باران یک ساعت و نیم پس از شروع پلنوم انجام شد و پس از آن، هم مقر حدک و هم مقر حزب دموکرات کردستان ایران، با آتش توپخانه گلوله‌باران شدند. آسو حسن‌زاده گفت: تاکنون کشته شدن ۱۵ نفر   در این حمله محرز شده است. مصطفی مولودی و خالد عزیزی، دبیرکل و دبیرکل سابق حزب و سایر اعضای هیات سیاسی زخمی شده‌اند.
آقای حسن‌زاده اعلام کرد که بین ۳۰ تا ۴۰ نفر از اعضای حزب و خانواده‌های آنها نیز مجروح شده‌اند.
یک روز پیش‌تر، روابط عمومی قرارگاه حمزه سید‌الشهدا (وابسته به نیروی زمینی سپاه) نیز از یک عملیات پیچیده و دقیق اطلاعاتی در کامیاران و کشته شدن شش تن از اعضای پژاک خبر داده بود. ناگفته نماند که در ماه‌های گذشته، چند تن از کادرهای احزاب کرد مستقر در اقلیم کردستان عراق، توسط جمهوری اسلامی ترور شده‌اند.

در ماه های اخیر همراه با شدت گرفتن دامنه اعتراضات کارگری، وگسترش فعالیت های حقوق بشری و شورش فرودستان علیه فقر و فساد گسترده و دیکتاتوری؛ جمهوری اسلامی بشدت زیر فشار و در آستانه فروپاشی قرار گرفته است. جمهوری اسلامی برای عقب اندازی فروپاشی خود به  سربه نیست کردن فعالان محیط زیست و فشار و شکنجه دراویش گنابادی و نیز دستگیری فعالین کارگری و به بازداشت های فعلان حقوق بشر روی آورده است. اعدام زندانیان سیاسی کرد و بمباران مقر احزاب کرد بیانگر آخرین تلاشهای رژیم برای حفظ موجودیت اش است.

جنبش فدرال دموکرات آذربایجان اعدام زندانیان سیاسی کرد و حمله به مقر حزب دمکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران را بشدت محکوم میکند. ما بعنوان یک تشکیلات آذربایجانی از مبارزات بحق مردم کردستان برای حق تعیین سرنوشت خود شان حمایت میکنیم .

جنبش فدرال دموکرات آذربایجان همدردی عمیق خود را به خانوده ها، دوستان و همرزمانِ کشته شده گان وقایع اخیر اعلام میکند و به خانواده ها، دوستان و همرزمانشان صمیمانه تسلیت میگوید.