اطلاعیه جنبش فدرال دموکرات آذربایجان

به کمک خانواده های قربانيان زلزله وبازسازی شهرها و روستاهای ویران شده آذربایجان جنوبی بشتابیم!

عصر روز شنبه 21 مرداد 1391زمین لرزه ای به قدرت 6.2 ریشتردر آذربایجان (شمال غرب کشور) رخ داد که به گزارش مسئولین ذیربط  صدها  کشته وهزاران مجروح ومصدوم برجای کذاشته است.

بنا به اعتراف مقامات محلی 97 روستای شهرستان هریس، 293روستای شهرستان اهر و 47 روستای شهرستان ورزقان بین 40 تا 100 درصد آسیب دیده‌اند. بنا به نوشته سایت کلمه تعداد قربانیان دراین مناطق زلزله زده تاکنون از هزار نفر بیشتر بوده و احتملا تا هزار و پانصد نفررسیده است.

در برابر این فاجعه دردناک حکومت جمهوری اسلامی نه فقط اقدام جدی برای یاری به آسیب دیده گان زلزله بعمل نیاورده است بلکه سعی در عدم انعکاس و یا محدود کردن اخبار مربوط به زلزله را دارد و به درخواست کمک کشورهای ترکیه و قطر وژاپن و تایلند برای کمک رسانی باسخ منفی داده و احمدی نژاد ترجیح داده است که بجای مدیریت پی آمدهای این فاجعه بزرگ به پیشواز زیارت به عربستان برود و تلویزیون دولتی مشغول پخش فیلم های تبلیغاتی درمورد راه پیمائی روز قدس است تا اطلاع رسانی در باره زلزله!

پرفسور بهرام عکاشه در گفت‌و‌گو با ایلنا میگوید: زلزله روز گذشته آذربایجان شرقی ساعت ۱۷ اتفاق افتاد، اگر این زلزله ساعت ۵ صبح رخ می‌داد همانند زلزله بم چندین هزار کشته بر جای می‌گذاشت‌. وی تاکید میکند که درهیچ جای دنیا زلزله ۶ ریشتری کشته نمی‌دهد،در ‌‌نهایت حداکثر باید۱۰ نفر در این زلزله زخمی شود در حالی که به دلیل ساختار نامناسب ساخت و ساز‌ها شهر‌ها و روستاهای ما در این زلزله بسیار آسیب دیده‌اند این نشان می‌دهد که مدیریت بحران ما در مقاوم سازی بسیار مشکل دارد

واقعیت این است که هنوز از امار تلفات انسانی وخرابی وویرانی شهرها وروستاها بخاطر سانسور دولتی گزارش موثقی انتشار نیافته است.

در مقابل این مصیبت بزرگ مدیرکل ستاد بحران آذربایجان شرقی  تنها  به فکر کفن و دفن شرعی اموات  است.وی میگوید:کلیه روحانیون مستقر در مناطق زلزله زده بر کفن و دفن شرعی اموات نظارت دارند و کسی بدون شناسایی و اصول شرعی خاکسپاری نمی‌شود.

مدير كل روابط عمومي جمعيت هلال احمر ايران با اعلام آمادگي كشورهاي ديگر براي ارسال كمك به زلزله‌زدگان آذربايجان‌شرقي میگوید: هلال احمر نيازي به كمك‌هاي بين‌المللي ندارند.

اما سرتیم هلال‌احمر در شهر هریس به دویچه وله میگویدکه اسکان و تغذیه زلزله‌زدگان تا کنون به دلیل "برخی ناهماهنگی‌ها" صورت نگرفته است. حتی نماينده آذربايجان شرقی در مجلس نیز میگوید اگر امدادرسانی تسريع نشود، تلفات افزايش خواهد یافت.

مصطفی محمدنجار وزیر کشور دولت احمدی نژاد در گفت‌وگو با خبر ساعت 14:00 دیروز یکشنبه 22 مرداد میگوید :خوشبختانه تمام امکانات در مناطق زلزله‌زده فراهم است و ما به هیچ کمکی نیازی نداریم . هنوز ۲۴ ساعت از زلزله در آذربايجان جنوبي نگذشته، وزير کشور ايران دستور خاتمه جستجو را صادر میکند.این دستور زمانی صادر میشود که هنوزنه گزارشی از کشته شدگان ومجروهین  وناپدید شدگان دردست است ونه از کم وکیف روستاهای آسیب دیده خبری گزارش شده است.

وقتی سیاست دولت این باشد نباید از سانسور خبر زلزله آذربایجان جنوبی توسط صدا وسیمای جمهوری اسلامی متعجب شد.

این است برخورد تبغیض آمیز وراسیستی رژیم نسبت به مردم آذربایجان.

مردم آذربایجان باید خودشان ابتکار کمک رسانی وبازسازی شهرها وروستاهای آسیب دیده را بدست گیرند.

جنبش فدرال دموکرات آذربایجان وقوع اين فاجعه سهمناک را به مردم آذربایجان و بويژه  به مردم  مصیبت دیده  مناطق زلزله زده تسليت گفته و خود را در غم  خانواده هايی که عزيزانشان را در اين فاجعه از دست داده اند شريک می داند.

هیئت اجرائیه جنبش فدرال دموکرات آذربایجان

23مرداد1391