وضعیت فعالین بازداشتی در مراسم تشیع جنازه چنگیز بخت آور درمصاحبه سایت بیزیم تبریز نیوز با یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی آداپ

پنجشنبه ۱۷ دی ۱٣٨٨ - ۷ ژانويه ۲۰۱۰

 

یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی آداپ(انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران) در گفتگویی با گروه خبری بیزیم تبریز نیوز(بی‌ تی‌ ان) از بازداشت فعالین آذربایجانی در جریان یرگزاری مراسم تشییع جنازه و مجلس ترحیم چنگیز بخت آور فعال مدنی آذربایجانی و فشار ها بر خانواده بخت آور پس از درگذشت وی می گوید:

مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور فعال شناخته شده آذربایجانی روز سه شنبه ٨ دی ٨٨ در فضایی کاملا امنیتی برگزار شده است.ماموران اداره اطلاعات تبریز پس از مرگ این فعال آذربایجانی خانواده او را تحت فشار شدید قرار داده بودند که هر چه سریعتر جسد بخت آور را دفن کنند و آنها را تهدید کرده بودند که در غیر اینصورت جسد مرحوم بخت آور ناپدید خواهد شد و در مکان نامعلومی به خاک سپرده می شود.همچنین خانواده تحت فشار بوده اند تا از گفتن هر گونه سخنی در مراسم تشییع جنازه در رابطه با مرگ بخت آور و از دادن شعار در آن مراسم اجتناب شود.

ماموران امنیتی ایران در جریان برگزاری مراسم تشییع جنازه و هنگامی که شرکت کنندگان در تشییع جنازه پس از پایان مراسم از قبرستان مارالان خارج می شدند به سوی آنها حمله کرده و با زنجیر و چماق اقدام به ضرب و شتم مردم کرده اند.مامورین برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور و گاز فلفل بهره جسته اند.

در درگیری نیروهای امنیتی و گارد ضدشورش نیروی انتظامی با مردم
۲۲ تن از شرکت کنندگان در مراسم بازداشت شده اند که از این بین بر اساس اطلاعات رسیده به آداپ(انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران) بازداشت ابراهیم فرج زاده، هادی مرتضی سیلاب و سه برادر به نامهای مجيد، مهدي و نصيب جوادپور تایید شده که برادران جوادپور پس از یک روز بازداشت موقت در اداره حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در خیابان صائب تبریز آزاد شده اند اما ابراهیم فرج زاده و هادی مرتضی سیلاب همچنان در بازداشت به سر می برند. ابراهیم آسمانی، علی تهمتن، رضا عبدی، علیرضا یوسفی، فرزین اصغری و علی ایمانی از دیگر افرادی می باشند که نام آنها در میان دستگیر شدگان مطرح است و تلاش ما برای ارتباط با نزدیکان این افراد و تایید یا رد خبر بازداشت آنها همچنان ادامه دارد و هنوز اطلاع دقیقی از بازداشت یا آزادی آنها در دست نیست.

ماموران امنیتی همچنین با حمله به عباس لسانی فعال شناخته شده آذربایجانی و سه تن از از فعالین مدنی همراه وی به نامهای هادی حمیدی شفیق ، محمد تاجدهی و حسین نصیری، پس از پاشیدن گاز فلفل به چشمانشان آنها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و مجروح کردند.

پیش از برگزاری مراسم نیز ماموران اداره اطلاعات تبریز در تماسی تلفنی با عباس لسانی وی را به مرگ تهدید کرده بودند واز او خواسته بودند تا سریعا تبریز را ترک و در مراسم تشییع جنازه و مجلس ترحیم چنگیز بخت آورشرکت نکند اما پس از حضور و سخنرانی آقای لسانی بر سر قبر چنگیز بخت آور مامورین امنیتی وی را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند.

از سویی دیگر در جریان برگزاری مجلس ترحیم آقای بخت آور در مسجد امام علی شهرک رشدیه مامورین امنیتی با حضور در داخل مسجد اقدام به فیلمبرداری ازافرادی که وارد مراسم عزا می شوند کرده اند. مامورین گارد ضد شورش نیروی انتظامی نیز در اطراف مسجد حضور گسترده ای داشته اند و بر اساس اخبار رسیده به آداپ یعقوب وجودی فعال مدنی آذربایجانی که در مراسم مجلس ترحیم شرکت کرده بود ناپدید شده و نزدیکان وی از احتمال بازداشت او توسط ماموران امنیتی سخن می گویند. تلاش خانواده وجودی برای بدست آوردن اطلاعاتی از وی تا کنون بی نتیجه بوده است.

چنگیز بخت آور از فعالین شناخته شده آذربایجانی در تبریز بود که در سالهای اخیر به خاطر مبارزاتش در راستای خواستهای ملی و زبانی آذربایجانیها بارها بازداشت و به زندان محکوم گردیده بود.بابک بخت آور خانواده بخت آور با اشاره به سلامتی کامل جسمی پدرش از دخالت نیروهای امنیتی در مرگ این فعال آذربایجانی سخن می گویند.

بازداشت فعالین آذربایجانی و ضرب و شتم مردم در یک مراسم عزا که جهت خاکسپاری این فعال آذربایجانی گرد هم آمده اند امری نیست که با قوانین ایران وقوانین بین المللی تطابق داشته باشد و از سویی دیگر منافی عرف و اصول شرعی اسلام است اما متاسفانه ما هر روزه شاهد نقض برنامه ریزی شده حقوق بشر در آذربایجان و محدود کردن آزادیهای مردم هستیم.

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) با چه مسائلی در زمینه دفاع از افرادی که در داخل آذربایجان بازداشت می شوند روبروست و فعالین مدنی در شهرهای آذربایجان چگونه می توانند شما را یاری کنند؟

فضای امنیتی حاکم بر آذربایجان امکان فعالیت رسمی آداپ به عنوان یک سازمان حقوق بشری را در داخل کشور از ما سلب کرده است و از این رو امکان پوشش تمامی موارد نقض حقوق بشر در منطقه آذربایجان بسیار سخت است.

در خصوص بعضی از شهرهای بزرگ همچون تبریز ما با کم توجهی فعالین مدنی این شهرها به مسئله اطلاع رسانی و مشکل عمده عدم ارائه اخبار از سوی نزدیکان و خانواده بازداشت شدگان روبرو هستیم. فعالین مدنی در داخل می توانند با ارسال به موقع اخبار موارد متعدد نقض حقوق بشر در حق گروههای مختلف و اطلاعات بازداشت شدگان ما را در راهی که گرفته ایم یاری کنند تا موارد نقض حقوق بشر در ایران را به اطلاع نهادهای بین المللی حقوق بشر و دولتها و افکار عمومی جهانی برسانیم .باید گفت پوشش خبری موارد نقض حقوق بشر در شهرهای مختلف رابطه مستقیمی با کاهش موارد شکنجه بازداشت شدگان و صدور احکام سنگین برای آنها و احیانا ناپدید شدن و مرگ فعالین در آن شهرها دارد و فعالین مدنی در شهرهای آذربایجان باید به این نکته مهم توجه کافی داشته باشند.